Alternatif Okullar » Orman Anaokullarına Giriş Kursu
11
EYL
2016

Orman Anaokullarına Giriş Kursu

Sevgili Gaye Amus tarafından düzenlenen Orman Anaokullarına Giriş eğitimi 15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Duvarlar ve çatılar tarafından çevrelenmeyen öğrenme alanlarıdır orman anaokulları. Eğitmen çocuğa rehberlik ederken asıl olan çocuğun merkezde olduğu sınıf dışı bir öğrenme deneyimidir. Kaşif çocuk oyun oynar, kendi ilgi ve yönelimleri doğrultusunda ormandan ve doğadan öğrenir.
Daha önce İstanbul’da düzenlenen Gaye Amus ile Orman Anaokullarına Giriş eğitimi, Ekim ayında yeniden gerçekleşiyor.
• Eğitmen: Gaye Amus
• Tarih: 15-16 Ekim 2016
• Yer: İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Bahçeköy

Doğada Öğreniyorum ve Gel Oyna işbirliğiyle 15-16 Ekim 2016 tarihlerinde İÜ Orman Fakültesi, Bahçeköy kampüsünde gerçekleşecek olan Orman Anaokullarına Giriş eğitimi, Gaye Amus’un üç aşamadan oluşan sınıf dışı eğitim kurslarının ilk aşamasıdır.

Eğitim 2 gün olup 15-16 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde ve Belgrad ormanında gerçekleşecektir. Orman Fakültesi’nde sunum, grup çalışması ve video gösterimi şeklinde teoriye yer verilirken, uygulamalı çalışmalar Belgrad ormanında hava koşulları ne olursa olsun doğanın içinde yapılacaktır. Kursa, okul öncesi eğitmenlerin, ilköğretim 1. 2. ve 3. sınıf öğretmenlerinin, eğitim alanı mezunu müdürlerin, akademisyenlerin ve bu alanlarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir.

Orman anaokullarına giriş niteliğindeki bu kurs orman anaokullarının temel özelliklerini, çocukların yanı sıra yetişkinlerin doğayla yeniden nasıl bağ kurabileceklerinin hem teori hem de pratik eşliğinde vermeyi amaçlamaktadır. Ormanın ve doğanın, fiziksel, sosyal , duygusal , bilişsel ve dil gelişimini desteklerken, nasıl aynı zamanda ilham verici bir öğrenme ortamı olduğu gösterilecektir. Gaye Amus tarafından kendi ülkemize ve kültürümüze göre geliştirilen bu kurs ile katılımcılar, bu ortamlarda çalışabilmeleri için özgüvenlerini geliştirecek ilk adımları atacaklardır. Kurs iki günlük olup katılımcılardan 5 haftalık uygulama yapmaları ve portfolyo oluşturmaları beklenmektedir.

National Centre for Outdoor Education (NCU) İsveç’teki Ulusal Sınıf Dışı Eğitim Merkezi’nin desteğini alan bu eğitim, devamı olan ikinci aşama için ön koşuldur. Sınıf dışı eğitimin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı ikinci aşama 4 günlük bir eğitim olup İsveç’teki merkezin müdürü Prof. Anders Szczepanski ve Gaye Amus tarafından gerçekleştirilecektir. Bu eğitimler dizisi ileride orman anaokullarında çalışmak veya açmak isteyenler için yardımcı olacaktır. Birinci aşama olan Orman anaokullarına giriş kursunun içeriği aşağıdaki gibidir:
• Sınıf dışı eğitim alanı olarak ormanın sağladığı zenginliği keşfetmek
• Farklı ülkelerden orman anaokulu örnekleri
• Risk almak ve sınıf dışı eğitimde karşılaşılabilecek zorluklar
• Yetişkinin rolü
• Dokümantasyon
• Uygulamaya yönelik etkinlikler
• Çocukların ilgilerinin önemi ve farklı yaş gruplarının ihtiyaçları

Kursa katılım ücreti 790 tl * olup sertifika, öğle yemeği, ikram, portfolyo konusunda rehberlik ve Gaye Amus’un basılacak yeni kitabı içermektedir. *Ücrete KDV dahildir. Kredi kartı ile ayrıca tek çekim ödeme sağlanmaktadır.
Katılımcı sayısı 16 ile sınırlıdır. Kayıt için son başvuru tarihi 30 Eylül’dür.
Önkayıt için: http://tinyurl.com/ist-orman-anaokullari-giris
İki öğrenci için 50% burs imkanı bulunmaktadır. Burs başvurusu için son tarih 23 Eylül’dür. Formu dolduranlara en kısa zamanda geri dönülecektir.
http://tinyurl.com/Burs-Basvuru-Formu

Kursun düzenlenmesinde Gel Oyna’ya ve İÜ Orman Fakültesine desteğinden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Eğitmen hakkında:
Gaye Amus
Erken çocukluk eğitimi uzmanı, çevre eğitmeni, danışman
http://www.dogadaogreniyorum.org/gaye.htm

doga (5)

Yorum yazın...