Alternatif Okullar » Araştırmalar / Yazılar

Araştırmalar / Yazılar

site-banner-2018_001

Aşağıdaki bağlantılardan orman pedagojisi ve sınıfdışı eğitimle ilgili yapılmış araştırmalara ve yazılara ulaşabilirsiniz.

Yeni eklenen araştırmalar ve  yazılardan haberdar olmak için iletişim listesine üye olabilirsiniz. 
Sitede yer almasını istediğiniz araştırmalarla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. alternatifokullar@gmail.com

TÜRKÇE YAZILAR (Tarihe göre sıralanmıştır)

Çizioğlu, E. (15.02.2020). Orman anaokulunda bir gün. https://www.egitimpedia.com/orman-anaokulunda-bir-gun/ adresinden ulaşılabilir.

Çevik, Ş. (1.07.2019). Okul dışı etkinliklerin öğrenmeye katkısı https://www.egitimpedia.com/okul-disi-etkinliklerin-ogrenmeye-katkisi/ adresinden ulaşılabilir.

Çevik, Ş. (30.08.2018). Orman pedagojisi üzerine 2. https://www.egitimpedia.com/egitimpedia-yazari-seyyah-ogretmen-orman-pedagojisi-uzerine-2/ adresinden ulaşılabilir.

Çevik, Ş. (23.07.2018). Orman pedagojisi üzerine 1. https://www.egitimpedia.com/egitimpedia-yazari-seyyah-ogretmen-orman-pedagojisi-uzerine/ adresinden ulaşılabilir.

Orman okulu: Öğrenme güçlüğü olan çocuklar için ‘güvenli liman’. (11.07.2018). https://www.egitimpedia.com/orman-okulu-ogrenme-guclugu-olan-cocuklar-icin-guvenli-liman/ adresinden ulaşılabilir.

Bolat, Ö. (17.02.2018). Çocuklar neden doğada olmalı? http://www.hurriyet.com.tr adresinden ulaşılabilir. Yazıyı okumak için tıklayınız…

Gür, E. (26.10.2017). Almanya’da bir orman okulundan izlenimler: Tanımadığımız bir şeyi korumamız mümkün değil! https://www.egitimpedia.com/almanyada-bir-orman-okulundan-izlenimler-tanimadigimiz-bir-seyi-korumamiz-mumkun-degil/ adresinden ulaşılabilir.

Şahin, E. (12.08.2017). Orman anaokulu. https://www.arzucevikalp.net/kose-yazarlari/esra-sahin/orman-anaokulu/ adresinden ulaşılabilir.

Gür, E. D. (28.02.2017). Ormana düzenli giden çocuklarda gözlemlediğim 5 değişiklik. https://www.egitimpedia.com/ormana-duzenli-giden-cocuklarda-gozlemledigim-5-degisiklik/ adresinden ulaşılabilir.

Çeliktaban, D. (20.01.2017). Bambaşka bir eğitim sistemi: Orman okulları. https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/egitim/haber/1038455-bambaska-bir-egitim-sistemi-orman-okullari adresinden ulaşılabilir.

Arık, B. M. (06.01.2017). Bir okul olarak orman. https://www.egitimreformugirisimi.org/bir-okul-olarak-orman/ adresinden ulaşılabilir.

Bir orman anaokuluyla ilgili 10 harika şey (24.09.2016). (Çevirmen yazılmamış). http://www.egitimpedia.com/bir-orman-anaokuluyla-ilgili-10-harika-sey/ adresinden ulaşılabilir.

Orman okulları hareketi: Doğa bizim yuvamız. (25.03.2016). (Çev. E. Kurt) https://gaiadergi.com/orman-okullari-hareketi-doga-yuvamiz/ adresinden ulaşılabilir.

Yaşasın Orman Okulları .(t.y.). http://gezginlerkulubu.org/yasasin-orman-okullari/ adresinden ulaşılabilir.

Anaokulu çocuklarını dışarı çıkarın!  (18.01.2015.). https://www.egitimpedia.com/anaokulu-cocuklarini-acik-havaya-cikarin/ adresinden ulaşılabilir.

Öğrenen Anne. (06.05.2015). Ormanda, açık havada anaokulu (Waldkindergarten). http://ogrenenanne.blogspot.com.tr/2015/05/ormanda-ack-havada-anaokulu.html adresinden ulaşılabilir.

Öztürk, Ö. (Der.) (04.03.2014). Orman okulları. http://www.egitimpedia.com/orman-okullari/ adresinden ulaşılabilir.

Duvar Yok, Sınıf Yok: Metropolde Bir Orman Anaokulu. (04.03.2014). (D. Sunar, Çev.). http://www.egitimpedia.com/duvar-yok-sinif-yok-metropolde-bir-orman-anaokulu/ adresinden ulaşılabilir.

Özesken, Z. G. (02.01.2014). Açık alanda eğitim ve orman anaokulları üzerine bir örnek. http://internetanneleri.com/acik-alanda-egitim-ve-orman-anaokullari-uzerine-bir-ornek/ adresinden ulaşılabilir.

Online Anne. (26.02.2013). Alternatif eğitim örneği: Almanya’daki orman anaokulları. http://www.onlineanne.com/2013/02/26/alternatif-egitim-almanyada-orman-okullari/ adresinden ulaşılabilir.

Bloom, S. (06.08.2013). Orman anaokulu – Çocuklarımızın eğitimi için daha iyi bir yol olabilir mi? (Çev.F. Uşaklıoğlu). http://www.baskabirokulmumkun.net/orman-anaokulu-cocuklarimizin-egitimi-icin-daha-iyi-bir-yol-olabilir-mi/ adresinden ulaşılabilir.

İyi bir orman okulu uygulaması için gerekli bütün kriter ve ilkeler. (Çev. Ü. Kurt). (t.y). http://www.baskabirokulmumkun.net/iyi-bir-orman-okulu-uygulamasi-icin-gerekli-butun-kriter-ve-ilkeler/ adresinden ulaşılabilir.

Orman okulu nedir? (Çev. F. Uşaklıoğlu). (t.y.). http://www.baskabirokulmumkun.net/orman-okulu-nedir/ adresinden ulaşılabilir.

Güleç, C. (t.y.). Çocuk beyni ormanda gelişir. https://www.derinmaarif.com/cocuk-beyni-ormanda-gelisir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

TÜRKÇE TEZLER (Tarihe göre sıralanmıştır)

Kanat, T. (2020). Orman okulu uygulamalarının okul öncesi dönem çocukları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi. (Yüksek lisans tezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Paslı, A. M. (2019). Doğal çevre, kent ve çocuk ilişkisini yeniden kurmak”İskandinavya’da doğa temelli eğitim ve İsveç orman okulu örneği”. (Yüksek lisans tezi, İstanbul Şehir Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Dilek, Ö. (2019). Orman okulu uygulamalarının çocukların gelişimine yönelik katkısının değerlendirilmesi. (Yüksek lisans tezi, Kastamonu Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Koyuncu, M. (2019). Okul öncesi eğitimde alternatif yaklaşım: Orman okullarında öğretmen, veli ve yönetici görüşlerinin incelenmesi. (Yüksek lisans tezi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Yirmibeş, H. B. (2019). Sınıf dışı eğitim: fen bilimleri öğretmenleri ve okul idarecileri neler düşünüyor? Neler yapıyor?. (Yüksek lisans tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Avcı, G. (2019). Sınıf dışı eğitimin ilkokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum, başarı ve hatırda tutma düzeyine etkisi. (Doktora tezi, Dokuz Eylül Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Macun, A. (2018). 60-72 aylık çocukların ekolojik görüşlerinin okullarda orman programı kapsamında hazırlanan etkinliklere göre incelenmesi. (Yüksek lisans tezi, Hacettepe Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Civelek, P. (2016). Açık alan etkinlikleriyle desteklenmiş okul öncesi eğitimin öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine etkisi. (Yüksek lisans tezi, Dokuz Eylül Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…

Okur, E. (2012). Sınıfdışı deneyimsel öğretim: Ekoloji uygulaması. (Doktora tezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi). https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden ulaşılabilir. Tam metne ulaşmak için tıklayınız…