Alternatif Okullar » Pikler Konferansı

Pikler Konferansı

 • KARENİN DIŞINA ÇIKMAK: ALTERNATİF OKULLAR EMMİ PİKLER PEDAGOJİSİ KONFERANSI

  İstanbul’da 16 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Pikler Derneği’nden Ute Strub ve Anna Breckner’ın sunumlarıyla Pikler Pedagojisi Konferansı’nı gerçekleştireceğiz. Türkiye’de pek bilinmeyen Pikler Pedagojisi’nin yaygınlaşmasına katkı sağlamasanı umduğumuz konferansımızda buluşmak dileğiyle.

  Konferans sırasında ardıl ya da simultane, atölye çalışmasında ardıl çeviri yapılacaktır.

  KİMLER YARARLANABİLİR

  Anaokulu ve kreş öğretmenleri ve öğretmen adayları

  Anne-babalar, büyükanne ve büyükbabalar

  Bebek-çocuk bakıcıları

  Çocuk doktorları

  Çocuk hemşireleri

  Çocuk gelişimi uzmanları

  Okul öncesi, ilköğretim ve eğitim bilimleri öğretim görevlileri

  Özetle çocuk gelişimi, eğitimi ve sağlığıyla ilgilenen herkes konferasa katılabilir.

  PİKLER PEDAGOJİSİ

  Budapeşte’de “Pikler çocukları’nın kolaylıkla tanınabildiğinden bahsedilir. Çünkü Pikler çocukları çok küçük yaşlardan itibaren kendileri için özenle hazırlanmış, güvenli alanlarda yetişkinler tarafından engellenmeden, müdahale edilmeden, keşfedebilmelerine ve oynayabilmelerine olanak tanınarak büyüyen çocuklardır. 

  Pikler yaklaşımını benimseyen yetişkinler, çocukların gelişiminde serbest oyunun önemini bilirler. Çocuğun kendi gelişimsel takvimine güvenir, çocuğu hazır olmadığı hiç bir şeyi yapmaya zorlamazlar.

  Emmi Pikler yalkaşımında çocuk bakımı son derece önem verilerek yapılır. Bakım veren kişi çocuğun kişiliğine ve ihtiyaçlarına duyarlıdır, çocuğun kendine ilişkin farkındalık kazanmasını destekler, kendi problemlerini kendisini çözmesi için olanak tanır, onun stresli ve gergin olduğu durumlarda da onunla empati kurmayı bilir.

 • 16 OCAK 2016 CUMARTESİ

  09:00 - 09:30 Kayıt

  09.30 - 09:45 Açılış

  09:45 - 12:00 Emmi Pikler Pedagojisi ve Serbest Oyun

  Konuşmacı: Ute Strub

  12:00 - 13:00 Ara

  13:00 - 14:30 Çocuk Tarafından Başlatılan Oyun ve Serbest Hareketin Çocuk Gelişimine Etkisi ile Bu Süreçte Yetişkinin Rolü

  Konuşmacı: Anna Breckner

  14:30 - 14:50 Ara

  14:50 - 16:50 Emmi Pikler Pedagojisinde Çocuk Bakımı: İlişki Temelli Bakım

  Konuşmacı: Ute Strub

  17:10 - 18:40 Atölye Çalışma - Serbest Etkinliği Anlamak

  Yürütücü: Anna Breckner

 • UTE STRUB

  Ute Strub Portrait

  Fizyoterapist ve Pikler danışmanı olan Ute, 1979-1984 yılları arasında Emmi Pikler’in ekibinde yer almıştır. Emmi Pikler’in çalışmalarını Almanca okurlara tanıtan Ute, 1996 yılında Avusturya, İsveç ve Almanya’da Pikler Oyun odalarının kurulmasını sağlamıştır. Ute ayrıca Berlin yakınlarında Emmi Pikler ve Rudolf Steiner (Waldorf) öğretilerini temel alan bir kimsesiz çocuklar için bakımevinin de kurucularından biridir. Kendisi de bu bakımevinde bir sure çocuk bakıcısı olarak çalışmıştır. Ute 2010 yılında Strandgut adı verilen ve okulöncesi çocukların gelerek kum ve mutfak malzemeleriyle oynama fırsatı buldukları oyun alanını kurmuştur. http://spielraum-strandgut.de 1985 yılından beri Budapeşte Pikler Enstitüsü’nden Anna Tardos ile birlikte Emmi Pikler’in yazılarını revize etmekte ve çocuklara bakımıyla ilgilenen yetişkinlere eğitimler vermektedir. Ute gerek yazıları gerek gerçekleştirdiği eğitim ve atölyelerle Emmi Pikler’in çalışmalarını uluslararası düzeyde tanıtmaya çalışmaktadır.
  ANNA BRECKNER

  Anna Breckner

  Aslen sosyal hizmet uzmanı olan Anna, uzun yıllar kimsesiz çocukların barındığı kurumlarda ve gündüz bakımevlerinde çalışmıştır. Pikler eğitimini Budapeşte’de alan Anna, Avrupa Pikler Derneği’nde yönetim kurulu üyesidir. Almanya genelinde 0-6 yaş çocuklarıyla çalışan kurumlara Pikler yaklaşımı ile ilgili eğitimler vermektedir. Munih yakınlarında yaşayan Anna halen hem kurumlara hem de ailelere Pikler yaklaşımına gore çocuk bakımı konusunda danışmanlık yapmaktadır.

 • Konferansa ön kayıt yaptırmak için aşağıda bağlantısı yer alan önkayıt formunu doldurabilirsiniz. Kesin kayıt için konferans ücretini aşağıda yer alan hesap numarasına açıklama kısmına konferans ücreti yazarak yatırmanızı ve dekontu iletisim@alternatifokullar.com/ ya da alternatifokullar@gmail.com adresine göndermenizi rica ediyoruz.

  ÖNKAYIT FORMUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

  ONLİNE KATILIM

  KONFERANS ÜCRETİ

  Kişi başı 185 TL (%8 KDV DAHİL), 21 Aralık tarihine kadar yatırıldığı takdirde 170 TL

  Öğrenci kişi başı 90 TL (%8 KDV DAHİL), 21 Aralık tarihine kadar yatırıldığı takdirde 80 TL *** Öğrenci ücreti sadece lisans, önlisans ve ortaöğretim öğrencileri için geçerlidir

  5 ve üzeri toplu katılımlarda kişi başı 130 TL (%8 KDV DAHİL), 21 Aralık tarihine kadar yatırıldığı takdirde 120 TL

  ATÖLYE ÜCRETİ

  90 TL (%8 KDV DAHİL)

  HESAP BİLGİLERİ

  Tunç Eğitim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

  GARANTİ BANKASI ŞİŞLİ ŞUBESİ

  Hesap : 152 - 6295186

  IBAN: TR 85 0006 2000 1520 0006 2951 86

 • DR. EYLEM KORKMAZ

  eylem-korkmaz

  2001 yılında Marmara Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı’nda ‘Montessori Metodu’ üzerine yaptığı tez çalışması ile yüksek lisansını; 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı’nda ‘demokratik eğitim’ üzerine yaptığı tez çalışması ile doktorasını tamamladı. 2007-2014 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2005 yılından bu yana Türkiye’de alternatif eğitimin yaygınlaşması amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Alternatif Eğitim Derneği’nin ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Korkmaz, 2014 yılında da www.alternatifokullar.com/ web sitesini kurmuştur.

   


  DR. SEDA SARAÇ

  seda-sarac

  Lisans derecesini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden alan Saraç, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden, doktora derecesini ise Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden almıştır. Saraç, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış ve bu süre içerisinde aynı zamanda üniversitenin okulöncesi eğitim biriminin de kurucu müdürü olarak görev yapmıştır. 2011-2014 yılları arası Münire ERDEN ile Farklı Çocuklar Eğitim Danışmanlığını kurmuş ve DEHB ve disleksi olan çocuklara akademik danışmanlık yapmıştır. bünyesinde çalışmıştır. Üstün yetenekli çocuklar için programlar düzenlemekte, çocuklarda öz düzenleme, üst bilişsel becerilerin geliştirilmesi konusunda çalışmakta olan Saraç, bu konularda ulusal ve uluslararası yayınlar yapmakta ve projeler yürütmektedir.
 • Konferans Haliç Üniversitesi Kağıthane Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleşecektir.

  Adres: Merkez Mah. Cendere Cad. No:5 Kağıthane - İSTANBUL

  Telefon: (0 212) 924 24 44

  Yerleşke Çağlayan metrobüs durağına taksi ile 5 dk uzaklıktadır.

  Aşağıdaki otobüs hatlarıyla Kağıthane Yerleşkesine ulaşılabilir.

  41 ST : Topkapı – Seyrantepe

  39 Ç : Beyazıt – Kağıthane

  64 Ç : Çeliktepe – Şişli

  63 : Çeliktepe – Kabataş

  65 G : Gültepe – Şişli

  62 : Gültepe - Kabataş

  62 G : Güzeltepe ( Nurtepe) - Beşiktaş

  41 Y : Ayazağa Köyü - Kağıthane - Yenikapı

  Aşağıdaki minibüs hatlarıyla Kağıthane Yerleşkesine ulaşılabilir.

  Topkapı - Seyrantepe

  Topkapı - Mecidiyeköy

  Şişli - Kağıthane

  Başak Konutları - Gültepe - Beşiktaş

  HARİTA

 • Eylem Korkmaz- 05332330007

  iletisim@alternatifokullar.com/

  alternatifokullar@gmail.com

  Facebook: Alternatif Okullar

  Twitter: Alternatif Okullar

 • DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


  haliç üniversitesi logo-01

  YAĞMUR ÇOCUKLAR ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

  yagmur_cocuklar


  bildung-gestalten-logo