Alternatif Okullar » Çocuk Kampları

Çocuk Kampları

 • COVİD 19 SALGINI NEDENİYLE GÜNCELLENMİŞ KAMP TARİHLERİ VE SALGIN NEDENİYLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER AŞAĞIDADIR

  2020 ALTERNATİF OKULLAR KARENİN DIŞINDA AİLE ÇOCUK KAMPLARI

  Merhaba,

  Tüm dünyada yaşanan Covid 19 salgını sonrasında kamp planlarımızda bazı değişiklikler yaptık. 1 Haziran tarihinden itibaren salgınla ilgili yasakların kalkmasının vaka sayıları üzerindeki etkisini görebilmek, izleyebilmek için Haziran sonunda başlayan kamplarımızın tarihini Temmuz sonuna aldık.

  Kamplarımıza bu yıl ailelerin mümkünse özel araçlarıyla gelmelerini, mecbur değillerse toplu taşıma kullanmamalarını rica ediyoruz.

  Kamp etkinliklerimizde çocukların uzun süreli yakın temasta bulunmamalarına dikkat edilecek, kamp etkinlikleri bu doğrultuda revize edilecek.

  Dezenfeksiyonu zor olan materyaller kullanılmayacak (kumaş parçaları vs gibi), diğer materyallerin sayısı arttırılacak ve her kullanım sonrası dezenfeksiyon sağlanacak.

  En az 10 çocuktan oluşan bir arkadaş grubuyla gelmek isterseniz sizin için kapalı grup oluşturulacak ve ilgili kampa başka katılımcı alınmayacak.

  Covid 19 salgını öncesi planladığımız grup etkinliklerimizde salgının güncel durumunu dikkate alarak değişiklikler yapabiliriz (Tekne turu, kanyon turu vs). Olası değişiklik durumlarında da tüm bu değişiklikleri kampa katılmayı planlayan anne-babalar ve çocuklardan da fikir ve onay alarak yapacağız.

  Kamplarımızda anneler, babalar, çocuklar ve kamp ekibimizin doğayla daha fazla temas etmesini, doğanın dilini biraz daha anlayabilmesini ve hissedebilmesini, sürdürülebilir yaşama katkı sunabilecek yeni yolları keşfetmesini ya da paylaşmasını, yaşama dair farklı alanlardaki sorumluluklarını fark etmesini ya da hatırlamasını ve tüm bunları yaparken eğlenmesini, gülmesini, yeri geldiğinde çatışmasını ve bu çatışmaları çözebilmesini, duygusunu izleyebilmesini ve ayırt edebilmesini, kimi zaman beraberce kimi zaman ayrı ayrı üretmesini… önemsiyoruz.

  Ben ve kamp eğitmenleri hepimiz için bu süreci kolaylaştıracak bir çevre ve program oluşturmaya çalışıyoruz. Bu nedenle uzun süredir katılan aile ve çocukların bildiği gibi her yıl kamp programımızda ufak değişiklikler yapıyoruz. Doğal yapılar atölyesi, tohum etkinlikleri, kompost gibi bazı etkinlikleri ise programdan çıkarmaya ekip olarak gönlümüz elvermiyor :) Geçen yaz eklediğimiz marangoz tezgahı ve ahşap etkinlikleri çocuklarımızın en çok zaman geçirdiği alanlardan / etkinliklerden birisi oldu. Bazı kamplarda çocukların tezgaha sığamadıklarını gözlemledik. Bu sene tezgahın biraz daha uzayacağının müjdesini vermeliyim :). Elbette sadece tezgahı uzatmakla olmaz. Çocukların kontrplaktan ve ahşap parçalarından yaptıkları evleri, oyuncakları gördükten sonra farklı boyutlarda kontraplak ve ahşap parçalarını malzemelerin arasına eklemek de gerekiyor. Geçen yılın bana ve eğitmen ekibimize kazandırdığı deneyimler sonucunda sadece marangoz tezgahı değişmedi tabii ki… Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da, hissettiklerimizi, öğrendiklerimizi, sizden aldığımız geri bildirimleri, bir önceki kamptaki gözlem sonuçlarımızı 2020 yaz kampı programımıza yansıttık. Bu sene düzenlediğim Hollanda , Avusturya ve Hindistan alternatif okul gezileri ile Freiburg Doğa ve Orman Pedagojisine Giriş Eğitimi, Antalya Doğa ve Orman Pedagojisi Öğretmen Eğitimleri sonucunda öğrendiklerim de 2020 kamp programındaki etkinliklerin arasında yerini aldı. Ve sonunda aromaterapi atölyesi, doğada / doğayla grup oyunları, kömür kalemi yapımı, kilden boncuk yapımı, mum yapımı, tekne turu, ateş istasyonu etkinlikleri 2020 yaz programına eklendi. Kamplarımızda çocukların kendi seçimleri esas alındığı için bu etkinliklerden istediklerine istedikleri sürece dahil olacaklarını da hatırlatmak isterim. Kamp etkinliklerine program sekmesinden ulaşabilirsiniz.

  Bazılarınızla tekrar buluşmayı, bazılarınızla ise tanışmayı heyecanla bekliyoruz. Görüşmek üzere :)

  Eylem Korkmaz

  2020 KAMP TARİHLERİ, YERLERİ VE YAŞ GRUPLARI

  27 Temmuz-1 Ağustos 8-12 yaş Olympos Angels Garden

  3-8 Ağustos 5-8 yaş Olympos Angels Garden

  10-15 Ağustos 7-10 yaş Olympos Angels Garden

  KONTENJAN

  Her bir kampımıza maksimum 15 çocuk kabul edebiliyoruz. 15 çocuğun katıldığı kamplarda 4 eğitmen, kamp organizatörü ve 2 asistan olmak üzere 7 kişilik bir ekip; çocuk sayısının 12 ve daha az olması durumunda 3 eğitmen, kamp organizatörü ve 2 asistan olmak üzere 6 kişilik bir ekip görev alıyor.

 • 2020 KAMP ETKİNLİKLERİ VE GÜNLÜK AKIŞ

  Covid 19 salgını öncesi planladığımız grup etkinliklerimizde salgının güncel durumunu dikkate alarak değişiklikler yapabiliriz (Tekne turu, kanyon turu vs). Olası değişiklik durumlarında da tüm bu değişiklikleri kampa katılmayı planlayan anne-babalar ve çocuklardan da fikir ve onay alarak yapacağız.

  Kamplarımızda konakladığımız alanda bulunan etkinlik alanı ile ile bahçede ve konaklama alanı dışında etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Aşağıda kamp alanı içinde ve dışında gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri iki ayrı başlık altında inceleyebilirsiniz.

  Karenin Dışında Çocuk Kamplarında çocukların farklı ilgilerine hitap edebilmek için etkinlik zamanlarında eş zamanlı iki etkinlik düzenliyoruz. Etkinliklerimizi sanat, doğa ve permakültür ve drama eğitmenlerinden oluşan 4 eğitmenimiz, ilgili alanlarda çalışan 2 asistanımız ve organizasyonu gerçekleştiren eğitim bilimleri uzmanı Eylem Korkmaz dahil olmak üzere 7 kişilik bir ekip ile etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız bu etkinliklere katılmak zorunda değiller. Eğer etkinlikler ilgilerini çekmiyorsa etkinlik alanında ilgilerini çeken marangoz tezgahı, okuma köşesi, sanat köşesi vb gibi alanlarda ya da bahçede vakit geçirebilirler. Eş zamanlı devam eden etkinlikler sırasında bir asistan arkadaşımız da ya etkinliklere katılmayan çocuk/ çocuklar ile ilgileniyor ya da diğer eğitmenlere destek oluyor.

  KAMP ALANI İÇİNDEKİ ETKİNLİKLER

  DOĞAL YAPILAR ATÖLYESİ VE ÇAMURLU İŞLER :) : Permakültür çalışmaları kapsamında çocuklarımızla farklı doğal yapıların görsellerini inceleyip gönüllü çocuklarla kerpiç tuğlalar hazırlıyoruz. Çocuklarımız kerpiç tuğlalar ve diğer doğal malzemelerle kendi tasarladıkları bir yapıyı yapıyorlar. Geçen sene yapılan kirpi evlerinin hepsi birbirinden güzeldi :) 2019 yılında kampımıza eklenen marangoz tezgahı, çocuklarımızın ahşap evler tasarlamak ve yapmak konusunda da ne kadar yaratıcı olduklarını görmemizi sağladı. Bu nedenle 2020 yazında çocuklarımızın kerpiç evler gibi ahşap evler ya da kerpiç-ahşap evler de yapabilmeleri için daha farklı büyüklüklerdeki kontrplak ve ahşap parçalarını da malzemelerimiz arasında ekledik. Elimiz çamura bulaşmışken çamurla heykeller, boncuklar, tohum topları ve hatta patates yapacağımızı da bir kenara not edelim :))

  MERHEM YAPIMI: Geçen yıllarda çocuklarımız Herbişi ekibi ile birlikte aynısefa ve kantaron merhemleri yapmışlardı. Bu yaz ise kamp eğitmenleri ile Olimpos bölgesinde bolca bulunan çam ağaçlarının reçinelerinden çam reçinesi merhemi yapacaklar.

  DOĞADA / DOĞAYLA GRUP OYUNLARI / ORYANTİRİNG: Sincap olmayı, koşmayı bütün çocuklar ve hatta yetişkinler seviyor. İnanın bize. Birkaç kez deneyimledik :) Sosyal sorumluluk projesine dönüşen oryantingi ise dilerseniz çocuklarınızla birlikte kamplarımızda deneyimleyebilirsiniz :)

  MARANGOZ TEZGAHI: Marangoz tezgahının başından ayrılmayan çocuklar, testere, çekiç ve matkap sesleri. Kulağa hoş geliyor değil mi :). Ateşi beslemek için testere ile odun kesmek isteyen çocuklarımız için odun kesme eşeği de hazır.

  DOĞAL BOYALAR: Karenin Dışında Çocuk Kampları sanat etkinliklerinde son 3 yıldır doğal boyalarla ilgili etkinliklere de yer veriyoruz. Önceki yıllarda çocuklar farklı bitkilerden elde ettikleri renklerle resimler yaptılar. Hatta renk değiştiren sihirli boya bile buldular :) (Hibiskus :))) 2019 yazında ise evlerinden getirdikleri tişörtlerine doğal boyalarla batik yaptılar. Bu sene ise doğal boya etkinliğimize kömür kalemi yapımı eklendi. Hem renklerini hem de kalemlerini kendileri yapacaklar :)

  ATEŞ İSTASYONU: Ateş nasıl yakılır? Çookkk uzun zaman önce insanlar hangi yollarla ateş yakıyorlardı? Bu istasyonda insanların ateş yaratma serüvenini çocuklarla ve hatta yetişkinlerle deneyimleyeceğiz.

  MUM YAPIMI: Kirpiye ev tasarlayan, yoğurdunu, merhemini yapan çocuklar sabah çemberinde yakacakları mumları isterlerse kendileri yapamazlar mı? :) Mumun da sağlıksızı sağlıklısı olur mu? Bazı mumlar neden sağlıksız? Sorularımızı beraberce tartışıp isteyen çocuklarla minik mumlar yapmanın keyifli olacağını hissediyoruz.

  TOHUM ETKİNLİKLERİ: Çocuklarımızın ve bizlerin tohumun yolculuğuna ve gücüne tanık olmalarını hem doğanın mucizelerini anlamak hem de sürdürülebilir yaşam açısından önemsiyoruz. Bu sene de farklı tohum çimlendirme, mikrofiliz, atalık tohumlar ve tohum topu gibi farklı etkinliklerle tohumları tanımaya devam edeceğiz.

  MİKRO FİLİZ YETİŞTİRME: Farklı tohumlardan çocukların kendi mikrofilizlerini yetiştirip kampın son gününde ya da evlerinde salatalarını süslemelerini bekleyeceğiz.

  YOĞURT ve ATIŞTIRMALIK YAPIMI: Çocuklarımız küçük kavanozlarda kendi yoğurtlarını mayalayıp afiyetle yiyecekler. Ayrıca tadını pek tutturamadığımız buzlu çayı inatla yapmaya bu yıl da devam edeceğiz.

  DOĞANIN DİLİ: Doğayı ve en çok da kendimizi anlamak için ağaçlara, yapraklara, doğadaki renklere ve seslere dikkat kesilip, ağaçlarla sohbet edip, carettalarla ve nesli tükenen türlerle ilgili fikirlerimizi paylaşacağız. Ekip olarak her yıl bizler de doğanın dilini biraz daha hissediyoruz, biraz daha fazla anlıyoruz. Gönlümüze, kulağımıza gelenleri de paylaşmaya devam ediyoruz.

  KOMPOST: Geri ve ileri dönüşüm, atık, mutfak atığı kavramlarını konuşup doğadan aldıklarımızı doğaya sunmaya, doğaya ait olmayanları da ayrıştırmaya çabalayacağız.

  TAKAS: İlk defa 2018 yazında başladığımız çocuklarımızın yetişkinlerin kitap takası sürecini yönettikleri, kendilerinin de oyuncaklarını takas ettiği takas etkinliğimizi bu yıl daha da deneyim kazanmış olarak sürdüreceğiz.

  ÇADIR KURMA VE ÇADIRDA UYUMA: Geçen yıl bazı kamplarda kırılan çadır pollerini tamir edip, çadırları çocukların uyku vaktine yetiştirmeye çalışırken çocukların çadır kurmak yerine sadece bizim çadır kurma direncimizi izlediği doğrudur:). Bu sene deneyimlemek isteyen çocuklarla çadır kurmaya devam edeceğiz :) Çadırda uyumak isteyen çocuklar için heyecanlı bir etkinlik. İlk defa çadırda uyuduğunuz zamanı ve ne hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? :)

  SANAT, DRAMA VE MÜZİK ETKİNLİKLERİ: Çocukların sanatın da, müziğin de kaynağının doğa olduğunu farkedebilmelerine katkı sunmak için müzik ve sanat alanında da doğa temelli etkinliklere yer veriyor, malzemelerimizi mümkün oldukça doğadan topluyoruz. Ritim için doğal materyalleri ve bedenimizi kullanıyoruz. Bizlerin ve çocuklarımızın doğanın sergilediği kusursuz sanatı tekrar tekrar görebileceği fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Kömür kalemi, kilden boncuk, doğadan elde edilen renklerle boya, mum yapma gibi etkinlikler sanat alanına dahil ettiğimiz etkinliklerimizden bazıları. Drama eğitmenlerimiz ise topluluk içinde yaşanan çatışmalarda, çocukların bireysel olarak yaşadığı problemlerde, iletişim sorunlarında, topluluk yaşamı ya da sürdürülebilirlikle ilgili ilke ve değerlerin açıklanmasında (tüketime, alışverişe karşı üretim, ileri ve geri dönüşüm, sorumluluk alma vb) bizim için ivedilikle oyunlar ve canlandırmalar tasarlıyorlar. Tanışma etkinliklerini, çocukların büyük ve küçük grup oyunlarını da drama eğitmenlerimizle gerçekleştiriyoruz.

  KAMP ALANI DIŞINDAKİ ETKİNLİKLER

  AROMATERAPİ ATÖLYESİ: Herbişi ekibi tarafından çocuklara koku egzersizleri yaptırılarak, bitkilerin görünümleri ve şifalı özellikleri tanıtılacak ve ardından çocuklarımız sevdikleri kokularla kendi parfümlerini yapacaklar. Önceki yıllarda kamplarımıza katılan çocuklar yaralarına kendi yaptıkları merhemi sürmenin keyfini yaşamışlardı. Bu kamptan sonra da kendi parfümlerini yanlarından ayırmayacaklarına eminiz :) (Tekne turu ya da aromaterapi atölyesinden sadece bir tanesi gerçekleştirilecektir. Grup kararıyla belirlenecektir).

  TEKNE TURU: Geçen yaz 10-12 yaş grubuna eklediğimiz tekne turunda çocukların anne-babaları ve arkadaşlarıyla ne kadar çok eğlendiğini gördükten sonra bu sene tekne turunu tüm kamplarımıza ekleyelim ve anne-baba-çocuk-arkadaş deniz neşesine çok defa tanık olalım dedik :) (Tekne turu ya da aromaterapi atölyesinden sadece bir tanesi gerçekleştirilecektir. Grup kararıyla belirlenecektir).

  KAYA TIRMANIŞI: Kamplarımızın vazgeçilmez etkinliği kaya tırmanışını bu yıl da Olympos Rock Climbing ekibiyle gerçekleştireceğiz. ( Tüm kamplarda yapılacaktır. Sadece 10-12 ve 9-12 yaş gruplarında tekne turu ya da kaya tırmanışı etkinliklerinden birisi çocukların ve anne-babaların ortak kararıyla seçilecektir).

  GÖYNÜK KANYON YA DA TAHTALI TURU: Çocuklarımızın kararı doğrultusunda ya Göynük Kanyonu’nun soğuk sularından zorlu ve keyifli bir geçiş yapacağız ya da Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkıp Antalya’yı 2365 metreden hafif üşüyerek izleyeceğiz. (Sadece 9-12 yaş gruplarında yapılacaktır. Salgın nedeniyle iptal edilip yerine başka etkinlik eklenebilir. Değişiklik yapılması durumunda grup onayı alınacaktır).

  YANARTAŞ TURU: Ailelerin pek sevmediği, çocukların çok hoşlandıkları, yıllar içinde sevgili eğitmenimiz Alper’in ısrarıyla sucuksuz bir etkinliğe dönüşen, doğanın ve mitolojinin yüksek bir tepede bizi beklediği Yanartaş’a zorlu ve keyifli bir yürüyüş bizleri bekliyor. Alevlerin dansını izledikten, şarkılar söyledikten sonra ise ise 2019 yazında sevgili eğitmenlerimizin tasarladıkları gölge perdesinde Yanartaş’ın mitolojik hikayesini dinliyoruz.

  OLYMPOS ANTİK KENTİ ZİYARETİ: Olympos antik kentini süslü asalarımızla ve belki de renkli kostümlerimizle kısaca ziyaret edip, hem antik kent hakkında hem de doğayla ilgili sohbetimizi gerçekleştireceğiz.

  DENİZ: Olympos Angels Garden kamplarında ise günde 1 defa Adrasan, Olympos ya da Çıralı sahiline gideceğiz. Angels Garden’da günde 1 defa da havuz keyfi yapacağız (Salgın nedeniyle havuzla ilgili grup kararıyla düzenleme yapılacaktır. Riskli olması durumunda havuz kullanımı iptal edilebilir).

  SERBEST OYUNLAR VE ÇOCUKLARIMIZIN İHTİYAÇLARLARINA VE ZAMANA GÖRE BELİRLENECEK DİĞER ETKİNLİKLER :)

  KARENİN DIŞINDA ÇOCUK KAMPI GÜNLÜK AKIŞ ÖRNEĞİ

  1. GÜN

  Kampa geliş

  Bireysel ve grup etkinlikleri

  Denize gitmek isteyenler için deniz zamanı

  17.30: Tanışma etkinliği

  19.00: Akşam yemeği

  20.15: Etkinlik

  21.15: Çocuklar için uyku vakti

  2. GÜN

  8.15-08.30: Çember

  8.30-09.30: Kahvaltı

  9.45-12.00: Kaya tırmanışı

  12.00-13.00: Etkinlik

  13.00-14.00: Öğlen yemeği

  14.00-15.30: Etkinlik

  15.30-19.00: Deniz zamanı

  19.00-20.15: Akşam yemeği

  20.15-21.15: Etkinlik

  3. GÜN

  8.15-08.30: Çember zamanı

  8.30-09.30: Kahvaltı

  09.30-13.00: Etkinlik

  13.00-14.00: Öğlen yemeği

  14.00-15.00: Etkinlik

  15.15-19.00 Tekne turu ya da aromaterapi atölyesi

  19.00-20.15: Akşam yemeği

  20.15-21.15: Etkinlik

  4. GÜN

  8.15-08.30: Çember zamanı

  8.30-09.30: Kahvaltı

  09.30-13.00: Etkinlik

  13.00-14.00: Öğlen yemeği

  14.00-15.00: Etkinlik

  15.00-18.00 Deniz

  18.00-19.00: Akşam yemeği

  19.00-21.00 Yanartaş turu

  21.00-22.00 Kamp alanında ateş başı

  5. GÜN

  8.15-08.30: Çember zamanı

  8.30-09.30 Kahvaltı

  09.30-13.00: Etkinlik

  13.00-14.00: Öğlen yemeği

  14.00-15.30: Etkinlik

  15.30-19.00 Deniz

  19.00-20.15: Akşam yemeği

  20.15 Çocukların hazırlayacağı veda partisi

  6. GÜN

  8.15-08.30: Çember zamanı

  8.30-09.30: Kahvaltı

  09.30-12.00: Etkinlik

  *Günlük akışta saat değişiklikleri yapılabilir.

  **Grubun ve çocukların ihtiyaçlarına göre program içeriğinde de değişiklikler yapılabilir.

 • 2020 ALTERNATİF OKULLAR KARENİN DIŞINDA ÇOCUK KAMPLARI

  OLYMPOS ANGELS GARDEN KAMP TARİHLERİ VE ÜCRETLERİ

  27 Temmuz-1 Ağustos 8-12 yaş Olympos Angels Garden

  3-8 Ağustos 5-8 yaş Olympos Angels Garden

  10-15 Ağustos 7-10 yaş Olympos Angels Garden

  5-8, 7-10 YAŞ KAMP ÜCRETLERİ

  1 yetişkin + 1 çocuk 4000 TL

  2 yetişkin + 1 çocuk 5150 TL

  1 yetişkin + 2 çocuk 6200 TL

  2 yetişkin + 2 çocuk 7350 TL

  8-12 YAŞ KAMP ÜCRETLERİ

  1 yetişkin + 1 çocuk 4150 TL

  2 yetişkin + 1 çocuk 5400 TL

  1 yetişkin + 2 çocuk 6350 TL

  2 yetişkin + 2 çocuk 7600 TL

  *Ücretlere %18 KDV dahil değildir

  KAMP ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR

  Tam pansiyon konaklama

  Öğlen yemekleri

  Çocuklar için ara öğün

  Etkinlik ve atölye ücretleri

  Kamp süresindeki transferler

  Çay ve bitki çayları

  KAMP ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR

  Olympos’a ulaşım

  Alkol, türk kahvesi gibi ekstra içecekler

  ÖN KAYIT

  Ön kaydınızı gerçekleştirmek için aşağıdaki formu eksiksiz doldurmanızı rica ediyoruz. Lütfen ön kayıt yaptırmadan önce konaklayacağınız alanın fotoğraflarını inceleyiniz ( Angels Garden. ). Ön kayıt ücreti 800 TL + KDV’dir. Form elimize ulaştıktan sonra kampla ilgili detaylar ve ön kayıt ücretini yatırabileceğiniz hesap bilgileri e-posta olarak gönderilecektir. Kayıtlar ön kayıt sırasına göre alınmaktadır. Kamp kontenjanı dolduğunda kayıt kapatılacaktır.

 • GÜVENLİK: Eğer çocuklarımızın evcil havyan tüyü, toz, polen, arı vb alerjileri varsa kampa kayıt yaptırmadan önce çocuklarımızın tüm bu etkilere maruz kalabileceklerini göz önünde bulundurmanızı rica ediyoruz. Bu tür alerjilere sahip çocuklarımızın kampa katılması yönünde karar verdiğiniz takdirde gerekli destekleyeci ilaçları yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuzun ve sizin sara, alerji, tansiyon, şeker vb gibi hastalıklarınız varsa bizleri önceden bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyoruz. Ayrıca çocukların temel güvenlik sorumluluğunun ailelere ait olduğunu hatırlatmak isteriz.

  GİYSİ / MALZEME: Çocuklarımızın doğanın sahipleriyle uyum içinde özgürce hareket edebilmesi için, doğa yürüyüşlerinde kullanılmak üzere kapalı ve rahat bir ayakkabı; güneş kremi ve şapka; etkinlikler sırasında rahat edebilmeleri için doğal malzemelerden yapılmış kıyafetler; sineklere karşı mümkünse doğal bir koruyucu ve bir fener getirilmesi önerilmektedir. Ayrıca paketlenmiş su satın almak yerine suyunuzu soğuk tutacak bir termos bu mümkün değilse matara/su şişesi getirmenizi de rica ediyoruz.

  NELER GETİRİLMEMELİ 2015 yılında düzenlediğimiz ilk kampta edindiğimiz deneyimler ipad vb araçların çocukların kamp programına dahil olmasını engellediğini ve çocuklar arasında çatışmaya neden olduğunu gösterdi. Benzer şekilde kampa cips, şeker vb abur cubur getirilmesinin de çocuklarına doğal beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışan aileler açısından sıkıntı oluşturduğunu deneyimledik. Bu nedenlerle 2016 yılından itibaren bu konuda bir ilke oluşturduk. Sizlerden de kampa ipad vb araçların ve katkı maddeleri içeren abur cuburların getirilmemesi yönünde hassasiyet gösterilmesini ve çocuklarımıza kampa gelmeden önce gerekçeleri ile beraber bu durumun açıklanmasını rica ediyoruz. Lütfen çocuklarınıza ipad ya da abur cubur KAMPTA YASAK :)) demeyin, gerekçeleri ile açıklayın. Bu tarz bir ifade çocuğun kampa karşı önyargı geliştirmesine, bunu gereksiz bir kural olarak algılamasına neden olabilir. Kuruyemiş, kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklardan dilediğiniz kadar getirebilirsiniz :). Benzer şekilde arada sırada markete uğradığımızda aldığınız ürünlere de dikkat etmenizi rica ediyoruz. 17 çocuğun bulunduğu bir ortamda bir çocuğa paketli dondurma ya da herhangi bir sağlıksız atıştırmalık alındığında diğer çocuklar da bunu talep etmekte ve bu durum kampa katılan kimi aileler için sorun oluşturmaktadır. Bu konuda da hassasiyetinizi rica ediyoruz. Daha önce gerçekleştirdiğimiz kamplarda tüm bu uyarılarımıza rağmen ipad getiren, hatta çocukların odalarda ipad kullanmasını destekleyen / izin veren ebeveynlerle karşılaştık. Böyle durumlarda çocukların elinden ipad / telefonu almak bizim eğitim yaklaşımımıza uygun düşmemektedir. Bununla birlikte bizim ilgili aileye ve kampa dair motivasyonumuzu olumsuz etkilemektedir. Eğer ipad ve sağlıksız atıştırmalıklar konusunda kampın eğitmenleri ve katılımcılarıyla aynı fikirde olmadığınızı düşünüyorsanız bu kampın sizin için uygun olmadığını üzülerek ifade etmek zorundayız.

 • Çocuklarımız kaya tırmanışı etkinliklerini uzun yıllardır alanda deneyimi olan OLYMPOS ADVENTURE CENTER eğitmenleri rehberliğinde yapacaklar. Merhem/masaj yağı atölyesi ise HERBİŞİ ekibi tarafından gerçekleştirilecek. Alternatif Okullar adına Eylem Korkmaz kamp boyunca organizasyonla ilgili tüm konularla ilgilenecektir. Ayrıca anne-babaların talepleri doğrultusunda alternatif eğitimle ilgili deneyimlerini paylaşacaktır. 17 çocuğun katıldığı kamplarda Eylem Korkmaz ve asistanının dışında permakültür, doğa, sanat ve drama-masal olmak üzere 4 eğitmen görev alacaktır. Çocuk sayısının 12’den az olması durumunda kamplarda 3 eğitmen görev alacaktır.

  EYLEM KORKMAZ

  2001 yılında Marmara Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı’nda ‘Montessori Metodu’ üzerine yaptığı tez çalışması ile yüksek lisansını; 2013 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı’nda ‘demokratik eğitim’ üzerine yaptığı tez çalışması ile doktorasını tamamladı. 2007-2014 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2005 yılından bu yana Türkiye’de alternatif eğitimin yaygınlaşması amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Alternatif Eğitim Derneği’nin ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Korkmaz, 2014 yılında da www.alternatifokullar.com/ web sitesini kurmuştur ve Özgür Çocuklar İçin Eğitim: Montessori Metodu adlı kitabın yazarıdır. Yurtdışı alternatif okul gezileri, alternatif eğitim konferansları ve çocuk kampları düzenlemekte, Montessori metodu, alternatif eğitim ve demokratik eğitim üzerine seminerler vermektedir.

  EĞİTMENLERİMİZİN KISA ÖZGEÇMİŞLERİ KISA SÜRE İÇİNDE EKLENECEKTİR

 • 2018 ve 2019 ÇIRALI KAMPLARI

  2015, 2016 ve 2017 OLİMPOS VE ÇIRALI KAMPLARI

 • Kampla ilgili sorularınız için Eylem Korkmaz'a 05332330007 no'lu telefondan ya da alternatifokullar@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. 6-11 Nisan tarihlerinde yurtdışında olacağımız için bu tarihlerde mail ya da whatsapp üzerinden iletişim kurabilirseniz seviniriz.

  KAMP ALANLARI

  Lütfen ön kayıt yaptırmadan önce konaklayacağınız alanın fotoğraflarını inceleyiniz.

  Secret Garden Çıralı, Kemer, Antalya

  Angels Garden Olympos, Kumluca, Antalya