Alternatif Okullar » Online Eğitimler

Online Eğitimler

Üçüncü zoom online eğitimimizi Profesör Peter Gray ile pandemi sürecinde okul eğitiminden uzak kalmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili gerçekleştireceğiz. Çocukların doğal öğrenme yolları ve oyunun yaşamboyu değeri üzerine çalışmalar yapan Peter Gray ile çocuk-okul-eğitim üçgenini alternatif bir açıdan ele alacağız.

EĞİTİM: Okuldan Uzak Kalmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

TARİH: 13 Ekim 2020 Saat: 20.00-22.30

EĞİTMEN: Boston College da araştırma profesörü olan Peter Gray, Türkçe’de Çocuğum Okulu Sevmiyor ‘Ama Oyun Oynamayı Çok Seviyor’ (Kitabı incelemek için tıklayınız) adıyla basılan Free to Learn ve Psychology kitaplarının yazarıdır. Nöroendokrinoloji, gelişim psikolojisi, antropoloji ve eğitim alanında araştırmalar yürütmekte ve yayınlar yapmaktadır. Lisans eğitimini Columbia Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise Rockefeller Üniversitesi biyolojik bilimler alanında yapmıştır. Son yıllarda temel olarak çocukların doğal öğrenme yolları ve oyunun yaşamboyu değeri üzerine araştırmalar yapmakta ve yazmaktadır. Kar amacı gütmeyen Özyönetimli Öğrenme Birliği’nin (www.self-directed.org/) kurucu üyesidir. Ayrıca Let Grow (https://letgrow.org/) isimli sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulu üyesidir. Peter Gray’in yazılarının bir kısmına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.psychologytoday.com/intl/experts/peter-gray-phd

HEDEF KİTLE: Anne-babalar, bebeklere ve çocuklara bakım veren kişiler, okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri, yöneticileri, çocuk psikologları, rehber öğretmenler, temel eğitim, eğitim bilimleri ve psikoloji alanlarında çalışan akademisyenler, alternatif eğitimle ilgili kişiler.

ÜCRET: 150 TL

ÇEVİRİ: Eğitim sırasında çeviri yapılacaktır.

KAYIT: Kayıt için sayfanın sonundaki formu eksiksiz doldurmanızı rica ediyoruz. Form elimize ulaştığında size kaydınızla ilgili bir e-posta gönderilecek. 

 • Tamamlanan Online Eğitimler- Ayrıntılar için ilgili satırın üzerine tıklayınız

 • RIE (Resources for Infant Educarers®) ve Magda Gerber’in Educaring Yaklaşımı

  EĞİTİM : Saygılı ve Huzurlu Çocuk Yetiştirme (0-3 yaş) RIE (Resources for Infant Educarers®) ve Magda Gerber’in Educaring Yaklaşımının Temelleri

  EĞİTMEN: 0-3 yaş çocuk gelişimi ve bakımı alanında uzman olan Deborah Carlisle Solomon, “Baby Knows Best: Raising a Confident and Resourceful Child, the RIE®Way.” kitabının da yazarıdır. 2006-2014 yılları arasında da RIE® (https://www.rie.org/) yöneticiliğini yapmıştır. Deborah ebeveynler, çocuk bakıcıları, terapistler ve diğer erken çocukluk uzmanlarıyla çalışmakta ve çocuk bakım merkezlerine danışmanlık yapmaktadır. www.deborahcarlislesolomon.com

  HEDEF KİTLE: Eğitime 0-3 yaş çocuğu olan ebeveynleri, anne-baba adaylarını, 0-3 yaşa bakım verenleri, okul öncesi öğretmenlerini ve öğretmen adaylarını, 0-3 yaş bebek/çocuk bakımıyla ilgili herkesi bekliyoruz.

  TARİH VE SAAT: 5 Ağustos 2020 20.30 - 23.00

  Resources for Infant Educarers® (RIE) Temeli II. Dünya savaşı sonrası, Macaristan’da bulunan bir yetimhaneye dayanan 0-3 yaş çocuklarına bakım veren yetişkinlerin faydalanması için tasarlanan bir pedagojik yaklaşım şeklidir. 

  RIE®, çocukların ve yetişkin - çocuk ilişkisinin üzerinde sağladığı gözle görülür olumlu etkiler sayesinde ilgi görmüş ve şu an Avrupa, Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika gibi dünyanın birçok bölgesinde hem aileler hemde erken çocukluk dönemi alanında çalışan profesyoneller tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

  AİLE DİNAMİĞİNDE RIE: Her ne kadar iyi eğitimli, hazırlıklı, bilgili olursak olalım ebeveyn olmanın getirdiği sorumluluk ve beklentilere tam olarak hazır olmamız kolay değildir. 

  Mutluluk, endişe, heyecan, korku, koşulsuz sevgi gibi birçok duygunun iç içe geçtiği bu dönemde hem çocuğumuzun tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamak için çabalarız hemde ömür boyu sürecek bir ilişkinin temellerini doğru atmanın endişesini taşırız. 

  RIE® yaklaşımı ebeveynlere ilk günden itibaren karşılıklı saygıya ve açık iletişime dayanan bir ilişki kurmanın önemini ve pratikte bunun nasıl elde edilebileceğine dair beceriler sunar. 

  RIE® yaklaşımını içselleştirilmiş ailelerde, aile dinamiğinin her alanına yansımış dinginlik ve huzurlu iletişim kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu yaklaşım sayesinde aile bireyleri ihtiyaç duyulan anlarda duygusal ve fiziksel olarak erişilebilir olmanın önemini kavrarken bireylerin kişisel alanlarına saygı duyulması gerekliliği gerçeğini de içselleştirir.

  PROFESYONEL BAKIM SUNANLAR / KREŞLER İÇİN RIE®: Erken çocukluk dönemi alanında profesyonel çalışan bireyler olarak sorunluluğunu üstlendiğimiz çocuklar ve aileleri ile saygıya dayalı bir ilişki kurmak ve açık iletişim içerisinde kalmak son derece önemlidir. Birden fazla çocuğun bakımıyla ilgilenirken bireysel farklılıkları gözden kaçırmak olası bir durumdur. RIE® yaklaşımının temel ilkeleri arasında olan; her çocuğun kendi hızını takip edebilmesine olanak sağlamak, çocuğun yeterliliklerine ve öğrenme merakına güvenmek bize çalışma ortamımızda anda kalmak ve çocuğa en faydalı ortamı sağlamakta yardımcı olur. Doğru gözlem yoluyla doğru anlarda verilen fiziksel ve duygusal destekle çocuklar daha özgüvenli olur ve bireysel girişimlerde daha cesaretli hareket edebilmeye başlar. 

  RIE® yaklaşımı, ailelerinden sonra en güvenilir yetişkin olarak bizi benimseyen sorumluluğumuz altındaki çocuklar ile profesyonellik ve bireysel yakınlık, sevgi, ilgi ve özveri dengesini en sağlıklı şekilde kurmamıza yardımcı olur.

  Hazırladığımız eğitim sayesinde RIE® yaklaşımının temel ilkeleri ile ilgili bilgi sahibi olarak bu yaklaşımı hayatınıza entegre etmenin yöntemlerini öğreneceksiniz.

 • Orman Anaokullarında Bir Gün ve Günlük Akışın Altındaki Felsefe

  EĞİTİM: Orman Anaokullarında Bir Gün ve Günlük Akışın Altındaki Felsefe

  TARİH: 16 Eylül 2020 Saat: 21.00-23.30

  EĞİTMEN: Naturschule Deutschland e.V eğitmeni olan Andrea, anaokulu öğretmeni ve yetişkin eğitimi alanında da uzmandır. 2009 yılından bu yana olarak orman ve doğa pedagojisi alanında (Naturschule Deutschland e.V. Bildungshaus At. Ulrich ve diğer merkezlerde) seminerler, atölye çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve sunumlar yapmaktadır. www.naturzeit-kenk.com

  HEDEF KİTLE: Eğitime orman /doğa pedagojisine ilgi duyan herkes katılabilir.