Alternatif Okullar » 3-6 yaş ve 3-9 yaş Montessori Materyal Dosya Örnekleri
12
NIS
2014

3-6 yaş ve 3-9 yaş Montessori Materyal Dosya Örnekleri

Montessori web siteleri-bloglar sayfasına 3-6 yaş ve 3-9 yaş Montessori materyal dosya örneklerine ulaşabileceğiniz üç yeni site eklenmiştir.

Montessori öğretmen eğitimi süresince öğretmen adaylarından kendi materyal dosyalarını (albümlerini) hazırlamaları istenir. Bu dosyada her bir materyalle ilgili fotoğraflar, çizimler, materyalin özellikleri, sunum basamakları, materyalle yapılan farklı etkinlikler, bunların sunum basamakları, materyalin doğrudan ve/veya dolaylı hedefleri, materyalin uygun olduğu yaş aralığı, materyallerin birbirleriyle ilişkileri, her bir materyalin çocukların “duyarlı dönemlerine” nasıl yanıt verdiği gibi oldukça önemli bilgiler yer alır. Bu Montessori Materyal Dosyası Montessori öğretmeninin en önemli referans kaynağıdır.

Aşağıdaki bağlantıdan her bir materyal için hazırlanmış dosya örneklerine ulaşabilirsiniz.

http://www.infomontessori.com/ Sitede 3-6 yaş günlük yaşam, duyu, dil ve matematik materyallerinin her biri için materyalin sunumu, doğrudan ve/veya dolaylı amaçları, ilgili kavramları, uygun olduğu yaş aralığı ve hata kontrolü gibi özellikle öğretmenler ve evde uygulama yapan anne-babalar için oldukça bilgilere yer verilmiştir.

http://faculty.fullerton.edu/syen/mts/_link.htm Sitede 3-6 yaş matematik, dil, günlük yaşam ve duyusal-motor gelişimle ilgili materyal dosyalarına yer verilmiştir. Özellikle Montessori alanında kendini geliştirmek isteyen öğretmen/öğretmen adayları için faydalı bir kaynak site.

http://www.moteaco.com/albums.html Sitede 3-6 yaş matematik ve kültür ile 3-9 yaş matematik, tarih, geometri, biyoloji ve dil materyalleriyle ilgili dosyalara yer verilmiştir. Dosyalar materyalin sunumu, doğrudan ve/veya dolaylı amaçları, ilgili kavramları, uygun olduğu yaş aralığı ve hata kontrolü gibi bilgileri içermektedir.

Yorum yazın...