Alternatif Okullar » Yeni Videolar: Montessori Çevresinde Karışık Yaş Grubuyla Eğitim
09
HAZ
2014

Yeni Videolar: Montessori Çevresinde Karışık Yaş Grubuyla Eğitim

Montessori okulları bölümüne metot ve okul öncesi, ilkokul, ortaokul çevreleriyle ilgili videoların yer alacağı “VİDEOLAR” sayfası eklenmiştir.

Bu sayfaya ise ilk olarak KARIŞIK YAŞ GRUBU uygulamasıyla ilgili videolar eklenmiştir.
Videolara geçmeden önce çok desteklediğim bu uygulamayla ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum.

Montessori okullarında eğitim 3 yaş aralığından oluşan karışık yaş gruplarıyla gerçekleştirilir.
Karışık yaş grupları, duygusal, sosyal ve bilişsel faydalarından dolayı birçok alternatif okulda, farklı biçimlerde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Karışık yaş grupları DUYGUSAL olarak çocukları destekler, çünkü büyük çocuklar ağabeylik/ablalık rollerini gerçekleştirme fırsatı bulur; küçük çocukların güven duyguları ve özsaygıları desteklenir.

Karışık yaş grupları SOSYAL olarak çocukları destekler, çünkü büyük çocuklar rol model olurlar, daha küçük çocuklarla ilgilenerek sosyal sorumluluklarını yerine getirirler; küçük çocuklar için kendinden büyük çocukların yer aldığı bu grup aile modeli olabilir. Aynı zamanda farklı yaşlardan çocukların olduğu bu grup gerçek anlamda bir çocuk topluluğunu oluşturur (Çocuklar, parklarda ya da farklı alanlarda oyun oynarken sadece kendi yaşındaki çocuklarla beraber değildir).

Karışık yaş grupları BİLİŞSEL olarak çocukları destekler, çünkü herhangi bir konuda daha deneyimli olan bir çocuk daha deneyimsiz olan çocuğun çalışmasını izlerken gözlem yoluyla öğrenir; daha deneyimli olan daha deneyimsiz olana yardım ederken öğrendiklerini pekiştirir; çocuklar birbirlerinin dillerini kullanarak daha anlaşılır açıklamalarda bulundukları için çocukların birbirlerinden öğrenmeleri daha kolay olabilir.

İzleyeceğiniz videolarda karışık yaş grubunun bilişsel faydalarından bahsederken “büyük” ve “küçük” çocuklardan bahsetmesine rağmen ben “deneyimli” ve “”deneyimsiz/daha az deneyimli” tanımlarını kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü gerek Montessori sınıflarında gerekse karışık yaş grubunun uygulandığı demokratik okullarda, yaş olarak daha büyük olan çocuğun daha küçük olan çocuğa göre, belirli konularda daha az deneyimli ve daha az bilgili olma olasılığı vardır.

Sonuç olarak, lütfen ana akım okullarda neden tek yaşa dayalı sınıf sisteminin uygulandığını bir kez daha düşünelim. Bu sınıflama sadece çocukların gelişim özellikleriyle açıklanabilir mi?

VİDEOLARA gelecek olursak… Sayfaya ulaşmak için lütfen tıklayınız…

Yorum yazın...