Alternatif Okullar » İstanbul’da Yeni Bir Waldorf Yuva Girişimi
01
EKI
2014

İstanbul’da Yeni Bir Waldorf Yuva Girişimi

Alternatif Okullar takipçileri! Aşağıda Waldorf Yuvası kurmak için bir araya gelen arkadaşların duyurusunu bulabilirsiniz. Sizler de çocuğunuz için alternatif bir anaokulu arayışındaysanız, Waldorf pedagojisinin sizin ve cocuğunuz için uygun olduğunu düşünüyorsanız ve böyle bir anaokulunu benzer eğitim yaklaşımlarını temel alan ailelerle hep beraber hayata geçirme hayaliniz varsa aşağıdaki duyuruyu incelemenizi ve bu girişimin bir parçası olmanızı öneriririz.

Girişim Eylül 2014’da İstanbul, Ümraniye’de anne babaların özgür ve özgün eğitim sevdasıyla başladı.

Çocuklarımızın; kendiliğinden ve içinden gelerek öğrenen, özgür düşünen, özgüvenli, özdisiplinli, yaratıcı, kendine ve topluma saygılı kendi olabilen bireyler olarak yetişmesini amaçlayan Waldorf felsefesini benimseyen once bir yuva sonra okul kurulması amacıyla yola çıktık.

Girişimin vizyonu;
Her çocuk farklı yetenekleri, eğilimleri, ilgileri ve engelleriyle kendini geliştirmek isteyen ve kendi öz yolunu bulmaya çalışan bir birey olarak dünyaya gelir. Bu anlamda eşsizdir, biriciktir. Aynı zamanda her çocuk kendini algılamak, tanımak, gerçekleştirmek ister ve bunun için daima aileden başlayan, yaşıtlarıyla, eğitimcilerle devam eden, topluma uzanan gruplardaki başka insanlarla yoğun ilişkiyi arar. Bu anlamda toplumsal alış-verişe muhtaç toplumsal bir varlıktır. Kendi yolunu hayat boyu, benzersiz bir birey olarak, başka insanlarla etkileşim halinde, toplum içinde arayacaktır. Çocuklar öğrenme yeteneği olan, öğrenme sevinci duyan ve öğrenmeye hazır varlıklardır. Gelişim pencereleri özellikle ilk çocukluk çağında ve ilk okul yıllarında sonuna kadar açıktır.
Çocuklarımızın yaşadıkları dünyayı bütün yapıp-etmelerimizle biçimlendiren, kendi yollarını bulma çabalarında onlara ilk eşlik eden, sonuna kadar açık pencerlerinden baktıklarında ilk gördükleri yetişkinler olarak, çocuklarımızın bu süreci sağlıklı, mutlu ve verimli yaşayabilmeleri için, bizlere son derece önemli ve hassas bir sorumluluk düşer !

Bu yuvada
Waldorf pedagojisinden esinlenilecek,
Çocuklar organik beslenilecek ve organik temizlik yapılacak,
Oyuncaklar ve materyaller doğal olacak,
Eğitmen, anneler ve babalar kendi üzerlerine çalışarak kendilerini
geliştirecekler,
Dünyadan deneyimli eğitmenler, sanatçılar gelecek ve sürekli atölyeler ve toplantılar olacak,
Özgürce, kardeşçe ve eşit yaşayan ve paylaşan anne babalar ve çocuklar olacak.
Yolumuz açık olsun.

Detaylı bilgi için Meftun öğretmen
Cep: 505 317 1587
Tel: 216 316 5392

Yorum yazın...