Alternatif Okullar » Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğunda Montessori Terapi Eğitimi
09
EKI
2014

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğunda Montessori Terapi Eğitimi

1 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da Montessori eğitmeni ve terapisti Zühal Bilir Meier ve Dr. Eylem Korkmaz’ın eğitmenliğinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğunda Montessori Terapi başlıklı eğitim düzenlenecektir.

Eğitimle ilgili detaylı bilgi aşağıda sunulmuştur.

MONTESSORİ TERAPİ NEDİR?
Montessori metodu ve bunun üzerine kurulu olan Montessori terapinin ana fikri çocuğu kendi kişiliğiyle ve özellikleriyle kabul etmek, özel “duyu-gelişim araçları” ve çocuğun “yapı planına” uygun faaliyetlerle gelişimine katkıda bulunmaktır.

MONTESSORİ TERAPİ KİMLER İÇİNDİR?
Yaşlarına uygun gelişim gösteremeyen,
Kendisini ve çevresini algılamada zorluk çeken,
Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu yaşayan AD(H)S,
Öğrenme ve performans (başarı bozukluğu, disleksi ve diskalküli gibi kısmi performans) başarı bozukluğu teşhis edilmiş,
Kaba ve ince motorik (grafomotorik) hareketlerde güçlük çeken,
Sosyal davranış bozuklukları sergileyen,
Psikomotorik açıdan farklılık gösteren,
Bedensel, zihinsel ya da genetik sorunları olan,
Anne-baba-çocuk ilişkisinde sorun görülen
Çocuklar, 18 yaşına kadar gençler ve onların aileleri içindir.

PROGRAM
09.00-09.30 Tanışma
09.30-10.30 Montessori metodu / Zuhal Bilir-Meier- Dr. Eylem Korkmaz
10.45-11.15 Dikkat eksikliği ve hiperaktivite / Zühal Bilir-Meier
11.15-12.15 Dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisinde Montessori metodu / Zühal Bilir-Meier
13.15-18.30 Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede Montessori terapi nasıl uygulanır? / Zühal Bilir-Meier

TARİH: 1 Kasım 2014
YER: Yağmur Çocuklar Halaskargazi Cd. Küçükbahçe Sk. Samanyolu İş Mer. Osmanbey Şişli/İstanbul Google harita için tıklayınız…
KAYIT: Kayıt yaptırmak için 0533 233 00 07 no’lu telefondan Eylem Korkmaz ile iletişime geçebilir ya da iletişim@alternatifokullar.com/ adresine e-posta gönderebilirsiniz.

EĞİTMENLER
ZÜHAL-BİLİR MEIER: 1978-1990 yılları arasında sosyal pedagog olarak çalıştı. Almanya’da halk yüksek okullarında danışmanlık ve yöneticilik yaptı. 1990-1992 yılları arasında Association Montessori International’a (AMI) bağlı bir kurumdan Montessori Pedagojisi eğitimi aldı. 1993-95 yılları arasında Alman Gelişim ve Rehabilitasyon Akademisi’nden Montessori terapisi eğitimi aldı.
2001-2003 yılları arasında Centrum für Integrative Psychotherapie’den Çocuk ve Ergen Psikoterapisi eğitimi aldı. 1992 yılından beri Montessori eğitmeni  ve 1995 yılından beri Montessori terapisti olarak çeşitli kurumlarda ve yuvalarda çalışmaktadır. Normal gelişim gösteren çocukların yanı sıra, bedensel ve zihinsel engelleri olan çocuklarla da çalışmaktadır.  Ayrıca 2007-2008 öğretim yılından beri Kültürler Arası Yakınlaşma ve Eğitim için IG-İnisiyatif Grubu’nda öğretmenlere Montessori pedagojisi dersleri vermekte ve göçmen aileler ile öğretmenlere yönelik sunumlar yapmaktadır. Evli, 3 çocuk ve bir torun sahibidir.

DR. EYLEM KORKMAZ: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Programında yüksek lisansını Montessori Metodu üzerine yaptığı tez ile tamamladı. 2005 yılında Alternatif Eğitim Sempozyumunun organizasyonunda, 2006 yılında Alternatif Eğitim Derneğinin kuruluşunda, 2010 Ocak-2013 Aralık tarihleri arasında Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Derneği’nin kuruluşunda ve BBOM modelinin geliştirilmesi çalışmalarında yer aldı. 2007-2013 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda doktora yaparken çalışmalarını demokratik okullar ve demokratik eğitim üzerine yoğunlaştırdı. Demokratik eğitim üzerine yaptığı tez ile 2013 yılında doktora derecesini aldı. 2014 Mart ayında www.alternatifokullar.com/ sitesini kurdu. Ayrıntılı akademik özgeçmişine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir. http://www.alternatifokullar.com/files/2014/02/eylem_korkmaz.pdf

Yorum yazın...