Alternatif Okullar » Büyüklerin Sözüne Karışma!

Büyüklerin Sözüne Karışma!

büyüklerin_sözüne_karışma_001 BÜYÜKLERİN SÖZÜNE KARIŞMA!

Berlin’de bulunan Netzwerk Demokratik Okulu’nun kurucu Mike Weimann farklı kültürlerde çocuklara anne-babalar tarafından söylenen buyurgan, hiyerarşi içeren ve çocukların kabul etmek zorunda kaldıkları kelimelerin, ifadelerin, deyimlerin neler olduğunu ortaya çıkarmaya çalışan bir proje başlatmış.

Mike, proje ile bu kelimeleri/ifadeleri/deyimleri tüm dünya ile paylaşarak anne-babaların bunları kullanmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Her dilde kullanılan 200 ifade/kelime/deyim çıkartılacak ve bunlar posterlere, posta kartlarına ve çıkartmalara basılarak dağıtılacak. Almanca, İngilizce, İspanyolca, İbranice ve Lehçe posterler hazır. Sırada Türkçe poster var :).

Berlin’de buluştuğumuzda projesinden bahsedince çok heyecanlandım. Dil önemlidir, yaralayıcı da olabilir iyileştirici de. Bazen bir tek kelime örtük olarak çok şey ifade eder. Örneğin bir çocuğa ‘büyüklerin sözüne karışma’ dediğimiz zaman sen önemsizsin, fikrin önemsiz, biz senden üstünüz, bize itaat etmek zorundasın gibi bir çok mesajı birden vermiş oluruz. Böyle bir proje ile ortaya çıkacak kelime/ifade/deyimlerin çocuklarla kurduğumuz ilişkinin niteliğine dair farkındalığımızı arttırmaya katkı sağlayacağını umut ediyorum.

Proje sitesi için: http://gotobednow.com/

Siz de bu projeye katkı sunmak, Türkçe’de anne-babaların çocuklarına söylediği‘büyüklerin sözüne karışma’, ‘sen sus küçüksün’, ‘sessiz ol’, ‘çabuk yatağa git’ gibi buyurganlık içeren, itaat bekleyen, çocukları küçük gören vb. kelimelerin/deyimlerin/ifadelerin neler olduğunu ortaya çıkarmak, bunların kullanılmamasına katkı sunmak, bu konuda farkındalık oluşturmak istiyorsanız sizden iki ricamız olacak.

İlk ricamız bu sayfayı olabildiğince çok yerde paylaşmanız. İkincisi ise aşağıda yer alan forma anne-babanızın size söylediği kelimeleri/ifadeleri/deyimleri girmeniz. Yeterli düzeyde İngilizce biliyorsanız kelime kelime İngilizce karşılığını yazabilirseniz seviniriz. Ancak İngilizce karşılığını yazmak zorunda değilsiniz. Benzer şekilde bu ifade bir deyim ise gerçek anlamını da yazabilirseniz seviniriz. Bunu da yazmak istemiyorsanız rahat olun…

BAŞLAYALIM MI?

Çocukken anne-babanızın size söylediği  ‘büyüklerin sözüne karışma’, ‘sen sus küçüksün’, ‘sessiz ol’ gibi buyurganlık içeren, itaat bekleyen, çocukları küçük gören vb. kelimeler/deyimler/ifadeler nelerdir? Lütfen her seferinde tek bir kelime/ifade/deyim yazınız. Onayla butonuna bastıktan sonra yeni bir kelime/ifade/deyim girebilirsiniz. Teşekkürler...

büyüklerin_sözüne_karışma_001

çocuk_kampı_banner_001